а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мези

мезат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 19214
1. Јаде мезе.
Англиски: have antipasti Албански: mezetoj
Употреба: Гастрономија
Примери:
Јас не мезам кога пијам ракија.
2. (се мези) Ужива во мезе.
Англиски: enjoy antipasti Албански: mezetoj
Употреба: Гастрономија
Примери:
Пиеја и се мезеа од сирењето.
Изведенки
мезење ср.
глаг. им.