а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мезозоик

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 50804
Трета ера од развојот на Земјата што се карактеризира со поcтоење на огромни влечуги (диносауруси).
Англиски: Mesozoic
Употреба: Геологија
Изведенки
мезозојски прид.
мезозојскиот
Пример: Мезозојска ера.