а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мекамлиски

Види и: мекам (м.)
мекамлискиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 56058
мелодичен
Англиски: melodious
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Тоа значеше дека ќе има многу смеење, многу дух, многу мекамлиски и, пред сè, интересен муабет.