а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мекотели

Вид збор: Именка, множина
Ранг: 38537
Класа безрбетни животни со меко тело.
Латински: Mollusca Англиски: Mollusca
Употреба: Зоологија
Примери:
Покрај медузите во езерото можат да се видат и други видови мекотели.
Овие полжави се мекотели што важат како специјалитет и се одгледуваат на неколку места во земјата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК