а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мекотија

мн. мекотии
Вид збор: Именка, женски род
мекост
Англиски: softness
Примери:
Уметникот беше потценет, безначаен, манипулиран и ставен во функција на мекотијата на нивните интереси.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК