а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мекуш

мн. мекуши
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 39632
Физички и душевно слабо лице, што не може да поднесе физичка или душевна болка.
Англиски: weakling
Примери:
Нејзиниот маж е мекуш.
Изведенки
1. мекушка ж.
мн. мекушки
2. мекушко м.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК