а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

меланхоличен

меланхолични
Вид збор: Придавка
Ранг: 8006
1. Што пројавува меланхолија.
Англиски: melancholic
Примери:
меланхоличен човек
меланхоличен темперамент
2. Што предизвикува меланхолија.
Англиски: melancholic
Примери:
Меланхолична музика.
Изведенки
1. меланхолично прил.
Пример: Се однесува меланхолично.
2. меланхоличност ж.