а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

меланхолија

(едн.) меланхолијата
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 5301
1. Тажно расположение.
Англиски: melancholy Албански: melankoli
Примери:
Западна во меланхолија и се затвори во себе.
2. Душевно заболување коешто се изразува со беспричинска тага, нерасположение, страв, забавени душевни функции и склоност кон самоубиство.
Англиски: depression Албански: depresion
Употреба: Медицина
Примери:
Боледува од меланхолија.