а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

меласа

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Темнокафеава густа течност што се добива како остаток при производството на шеќер и се користи како суровина за добивање на шпиритус и квасец.
Англиски: molasses
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК