а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мелез

мн. мелези
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 26217
Живо суштество настанато со вкрстување на две раса, два вида.
Англиски: half-breed Турски: melez
Употреба: Биологија
Изведенки
1. мелеска ж.
мн. мелески
2. мелесче ср.
мн. мелесчиња
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК