а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мелничар

мн. мелничари
Вид збор: Именка, машки род
1. Сопственик на мелница.
Англиски: miller Албански: mullixhi
2. Човек што работи во мелница.
Англиски: miller Албански: mullixhi
Изведенки
мелничарка ж.
мн. мелничарки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК