а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мелографија

мн. мелографии
Вид збор: Именка, женски род
Запишана народна мелодија.
Употреба: Музика и танц
Примери:
Сестрите Јанковиќ ги објавуваат мелографиите за сите опишани ора и песни.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК