а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мелограф

мн. мелографи
Вид збор: Именка, машки род
1. Собирач, запишувач на народни мелодии.
Албански: melograf
Употреба: Музика и танц
2. Апарат за бележење мелодии.
Албански: melograf
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК