а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мелодија

мн. мелодии
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 2640
Ритмички поврзана низа од тонови што прави хармонично музичко единство.
Англиски: melody Албански: melodi
Употреба: Музика и танц
Примери:
народни мелодии, стари мелодии
Изведенки
мелодиски прид.
мелодискиот
Пример: Мелодиска хармонија.