а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

менаџер

мн. менаџери
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 7433
1. Директор на некое претпријатие; раководител на сектор.
Англиски: manager Албански: menaxher
Употреба: Економија
Примери:
Менаџер на фирма.
Менаџер за продажба.
2. Претприемач, организатор на работата на приватно лице.
Англиски: manager Албански: menaxher
3. Организатор на концерти, спортски натпревари и сл.
Англиски: manager Албански: menaxher
4. Лице што организира настапи на некоја естрадна личност.
Англиски: manager Албански: menaxher
Изведенки
1. менаџерка ж.
мн. менаџерки
2. менаџерски прид.
менаџерскиот
Пример: менаџерски способности
3. менаџерство ср.