а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

менгеме

мн. менгемиња
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 17906
Направа за cтегање, прицврстена на подлога со две страни меѓу кои се стега предмет при обработка.
Англиски: vise Турски: mengene
Употреба: Технологија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК