а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мене

Види и: јас (зам.)
Вид збор: Заменка
Ранг: 43
Долга форма од личната заменка јас; се употребува со кратките форми - мене ме и мене ми; со предлог оди сама.
Англиски: me Албански: mua
Примери:
Мене ме бараат.
Мене ми рекоа.
за мене, по мене, до мене
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК