а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

менза

мн. мензи
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 10920
Просторија за заедничка исхрана на повеќе лица cо пониски цени за членови на некој колектив, организација и cл.
Англиски: canteen
Примери:
студентска менза, работничка менза
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК