а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мензура

мн. мензури
Вид збор: Именка, женски род
Сад, обично стаклен, за мерење на приближниот волумен на течностите.
Англиски: flask Турски: mezura
Употреба: Хемија
Примери:
цилиндрична мензура
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК