а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

менискус

мн. менискуси
Вид збор: Именка, машки род
Плочка од цврсто сврзно ткиво во зглобот на коленото.
Англиски: meniscus Албански: menisk, meniskus
Употреба: Анатомија
Примери:
Повреди на менискусот се многу чести меѓу фудбалерите.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК