а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мени

менат; мени, менете; менив, менија; менил; (ќе) менев, (ќе) менеа; (ќе) менел; менет
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 6785
1. промени
Англиски: change Албански: ndërroj, ndryshoj
Примери:
Му го менија името.
2. (се мени) се промени, се измени
Англиски: alter Албански: ndryshohet
Примери:
Се мени, не е веќе истиот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК