а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мени

мн. менија
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 17324
1. Список и ценовник на јадења во угостителски објект што им се дава на гостите за да изберат.
Англиски: menu Француски: menu Албански: meny, menu, listë gjellrash
2. Утврден избор на јадење за еден оброк.
Англиски: menu Француски: menu Албански: meny, menu
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК