а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

менлив

менливиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 21308
1. Што се менува.
Англиски: changeable
Примери:
Тоа е менлива работа.
2. Зборови што се менуваат по род, лицеи сл.
Англиски: variable
Употреба: Граматика
Примери:
Менливи зборови.
Изведенки
менливост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК