а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

менопауза

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 36266
Природна појава во животот на жената кога престанува нејзината менструација.
Англиски: menopause
Употреба: Медицина
Примери:
Менопаузата се дефинира како трајно прекинување на појавата на менструацијата и нормално, настапува кај секоја жена.