а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

менора

мн. менори
Вид збор: Именка, женски род
Седмокрак или осмокрак свеќник, еден од симболите на јудаизмот.
Англиски: menorah
Употреба: Религија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК