а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

менструација

мн. менструации
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 19811
Месечно крвавење од матката кај жените во периодот на полова зрелост.
Англиски: menstruation
Употреба: Медицина