а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

менталитет

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 6475
Збир од душевни особини и склоности на еден човек или на определена човечка заедница.
Англиски: mentality
Примери:
Менталитетот на секој народ е различен.
Изведенки
менталитетски прид.
менталитетскиот
Пример: менталитетски белези менталитетско разбирање
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК