а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мента

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 30261
Лековито растение со cитни цветчиња и пријатен мирис.
Латински: Mentha Англиски: Mint Албански: mentë
Употреба: Ботаника
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК