а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ментол

(едн.) ментолот
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 32165
1. Лековито етерично масло од мента.
Англиски: menthol Албански: mentol
Употреба: Хемија
2. Вид алкохолен пијалак, ликер со мирис на мента.
Албански: pije alkoolike mentol
Употреба: Гастрономија
3. Бонбона со мента.
Англиски: candy Албански: bonbone mentol
Употреба: Гастрономија
Примери:
Ментол бонбона.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК