а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

менторство

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 25043
дејност на ментор
Англиски: mentorship
Употреба: Образование
Примери:
Под менторство на професорот се изработени многу магистерски и докторски дисертации.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи