а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

менувачница

мн. менувачници
Вид збор: Именка, женски род
Место (објект, просторија, шалтер) каде што се разменуваат пари од разни валути.
Англиски: exchange office Албански: këmbimore
Употреба: Економија , Туризам
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК