а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

менува

менуваат; менувал, менувале; менуван
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 786
1. Прави да биде поинакво по содржина, по квалитет или изглед.
Англиски: change Албански: ndryshoj, ndërroj
Примери:
Телевизијата секој месец ја менува програмата.
2. Употребува наизменично.
Англиски: exchange Албански: ndërroj, këmbej
Примери:
Зимно време ги менува гумите.
3. Видоизменува; напушта едно во замена за друго.
Англиски: alter Албански: ndërroj, ndryshoj
Примери:
Менува фризури.
Менува боја.
4. Дава нешто во замена за друго; разменува.
Англиски: exchange Албански: këmbej
Употреба: Економија
Примери:
Парите ги менуваше во менувачница.
5. Прави измени по граматички категории: по лице, род, број и сл.
Англиски: conjugate Албански: lakoj
Употреба: Граматика
6. (се менува) Станува поинаков.
Англиски: change Албански: ndërroj, shkoj
Примери:
Секоја година се менуваше на полошо.
7. (се менува) се разменува
Англиски: exchange Албански: këmbej
Примери:
Се менуваат со сликички за албум.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК