а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

менует

мн. менуети
Вид збор: Именка, машки род
1. Стар француски танц за двојки во тричетвртински такт.
Англиски: menuet Албански: menuet
Употреба: Музика и танц
2. Став во суита, соната или во симфонија.
Англиски: menuet Албански: menuet
Употреба: Музика и танц