а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

менѓуша

мн. менѓуши
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 35090
1. Накит што се закачува на увото.
Англиски: earring Турски: menkuş Албански: vëth
2. Декоративно растение со цветови што потсетуваат на менѓуша, лити или четворни, чашката и венчето се во различни бои, а прашниците се подолги и излегуваат надвор од цветот.
Латински: Fuchsia hybrida Англиски: fuchsia Албански: lule vëthi
Употреба: Ботаника
Изведенки
менѓушка ж.
мн. менѓушки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК