а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мераклиски

мераклиска
Вид збор: Придавка
Ранг: 28372
Со мерак, со уживање, со ќеиф.
Англиски: hedonistic
Употреба: Разговорно
Примери:
Мераклиски си го испи кафето.
мераклиска работа