а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мераклија

мн. мераклии
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 14531
Човек што има мерак за нешто или што се прави со мерак.
Англиски: hedonist Турски: meraklı
Употреба: Разговорно
Примери:
Тој е голем мераклија.
Изведенки
мераклијка ж.
мн. мераклијки
хедонистка