а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мерач

мн. мерачи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 20575
1. човек што мери
Англиски: surveyor Албански: matës
2. направа за мерење
Англиски: measuring equipment Албански: matës
Употреба: Технологија
Примери:
мерач за брзина
Изведенки
1. мерачка ж.
мн. мерачки
2. мерачки прид.
мерачкиот
Пример: Мерачка направа.