а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мердевен

мн. мердевени
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 34145
скала
Англиски: stairs Турски: merdiven
Употреба: Архаизам , Архитектура и градба
Примери:
Се симна по мердевените.
Светот бил како мердевен - едни се качуваат, други се симнуваат.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК