а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

меридијан

мн. меридијани
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 27509
Замислена кружна линија што минува низ двата пола на Земјата.
Англиски: meridian Албански: meridian
Употреба: Географија
Изведенки
меридијански прид.
меридијаискиот
Пример: Меридијанска линија.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК