а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мерило

мн. мерила
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 8818
1. Некакво обележје врз основа на кое се донесува оценка или став за нешто.
Англиски: criterion Албански: kriter
Примери:
Неговото однесување станува мерило за тоа како сите треба да се однесуваме.
2. Сад со кој се мери.
Англиски: measure Албански: masë