а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мерино

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
1. Мека волна од мерино-овца.
Англиски: merino Албански: merino
2. Ткаен или плетен материјал од таква волна.
Англиски: merino Албански: merino
Изрази
Мерино-овца – раса овци што cе одликува со посебен квалитет на волната (Ovis aries hispanica).
Мерино-волна - волна од мерино-овца.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК