а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

меритократија

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
1. Владеење на лица избрани според знаењата и способностите.
Англиски: meritocracy Албански: meritokraci
Употреба: Политика
2. Општество во кое владеат лица избрани според знаењата и способностите.
Англиски: meritocracy Албански: meritokraci
Употреба: Политика
Изведенки
меритократски прид.
меритократскиот