а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мериторен

мериторниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 38394
1. Што е полноважен, меродавен, надлежен, компетентен.
Англиски: by merit
Употреба: Правда
Примери:
Мериторно решение
2. Што е битен, суштински.
Англиски: essential
Примери:
Мериторно прашање.
Изведенки
1. мериторно прил.
Пример: Комисијата мериторно одлучи.
2. мериторност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК