а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мерка

мн. мерки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 1524
1. мера
Англиски: measure Албански: masë
2. Дејство што се презема однапред заради претпазливост.
Англиски: precaution Албански: masë paraprake
Примери:
Ги презеде сите мерки.
3. Потези, постапки во согласност со пропис, закон или наредба.
Англиски: step Албански: hap
Примери:
Законски мерки.
Мерки против криминалот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК