а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мерка

меркаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 13440
1. Гледа тајно, набљудува внимателно.
Англиски: measure Албански: masë
Примери:
Секоја вечер ги меркаше девојките.
2. Се гледа тајно еден со друг.
Англиски: watch Албански: vëzhgoj
Примери:
Се меркаа веќе подолго време.
3. (се мерка) Се покажува малку, се појавува одвреме-навреме.
Англиски: show up Албански: matet
Примери:
Многу ретко се меркаш кај нас.
Изведенки
меркање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК