а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мерлив

мерливиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 48348
Што може да се мери.
Англиски: measurable
Примери:
Мерлив успех.
Изведенки
мерливост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК