а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

месарија

мн. месарии
Вид збор: Именка, женски род
1. Жена што е на ред определено време да ги води домашните работи во семејството, дежурна домаќинка.
Англиски: housekeeper Албански: maxhetore
Употреба: Историја
2. На свадба - жена или девојка што меси сваќа, свадбена погача.
Албански: maxhetore
3. На погреб - постара жена што ја приготвува пченицата што се раздава за покојникот.
Албански: maxhetore
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК