а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

месест

месестиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 22007
1. Што има месо, што содржи месо.
Англиски: fleshy
Примери:
Месести образи. Месести раце.
2. Што дава многу месо.
Англиски: meaty
Примери:
месести свињи
3. Што е сличен на месо.
Англиски: meaty
Примери:
Месест дел од плодот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК