а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

месинг

(едн.) месингот
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 18988
Легура од бакар и цинк.
Англиски: brass
Изведенки
месинган прид.
месинганиот
Пример: месингани кваки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК