а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

месија

мн. месии
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 23199
1. Спасител испратен од господ.
Англиски: messiah Албански: mesia
Употреба: Религија
2. Спасител воопшто.
Англиски: messiah Албански: mesia, shpëtimtar
Употреба: Преносно значење
Примери:
Нѐ спаси од сиромаштија, тој е нашиот месија.
Изведенки
месијански прид.
месијанскиот
Пример: месијанско верување
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК